Linki i faq
Przydatne
linki
Prezentujemy zbiór przydatnych stron, gdzie znajdą Państwo akty prawne, formularze, aktualne informacje o stanie prawnym, a także adresy i dane kontaktowe instytucji państwowych.

Strony www
- Elektroniczne Księgi Wieczyste
- Krajowy Rejestr Sądowy
- Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
- Wyszukiwarka REGON
- Krajowy Rejestr Zadłużonych
- Rejestr Tłumaczy Przysięgłych
- Ministerstwo Sprawiedliwości
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych
- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
- Krajowa Administracja Skarbowa
- Krajowa Rada Notarialna
- Izba Notarialna w Warszawie
- Sąd Najwyższy
- Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie Hipoteka/Księgi Wieczyste
- Geoportal
- System Informacji Przestrzennej m.st. Warszawy
- Moja Warszawa
- Internetowy System Aktów Prawnych
- Europejski portal e-sprawiedliwość

Akty prawne i formularze
- Prawo o notariacie
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej
- Kodeks cywilny
- Kodeks rodzinny i opiekuńczy
- Kodeks spółek handlowych
- Ustawa o księgach wieczystych i hipotece
- Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych
- Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym
- Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych
- Ustawa o podatku od spadków i darowizn
- Informacje - podatek od czynności cywilnoprawnych oraz podatek od spadków i darowizn
- Formularze wniosków o wpis w księdze wieczystej
Często zadawane pytania
FAQ
Zachęcamy do zapoznania się z często zadawanymi pytaniami dotyczącymi pracy notariusza oraz pojęć związanych z czynnościami notarialnymi. Jeżeli wśród odpowiedzi nie znajduje się ta, której Państwo poszukiwali, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.
Tak. Jeżeli nie mają Państwo możliwości wcześniejszego dostarczenia oryginałów dokumentów do sekretariatu kancelarii, mogą Państwo przesłać je mailem, MMS-em lub przez komunikator WhatApp. Oryginały wcześniej przesłanych dokumentów należy bezwzględnie przedłożyć notariuszowi w chwili dokonywania czynności notarialnej.
Nie. Jeżeli strona biorąca udział w czynności notarialnej nie zna języka polskiego, konieczna jest obecność tłumacza przysięgłego języka, którym biegle się posługuje. Lista tłumaczy przysięgłych dostępna jest na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Rezerwując termin czynności notarialnej, należy wcześniej ustalić i potwierdzić dostępność wybranego tłumacza przysięgłego.
Zgodnie z art. 3 ustawy Prawo o notariacie czynności notarialnych notariusz dokonuje w kancelarii notarialnej. Czynność notarialna może być dokonana także w innym miejscu, jeżeli przemawia za tym charakter czynności lub szczególne okoliczności. W praktyce najczęstszą przesłanką dokonania czynności poza siedzibą kancelarii jest zły stan zdrowia strony uniemożliwiający stawiennictwo w siedzibie kancelarii. Opłaty za taką czynność są zwiększone, w zależności od czasu, jaki notariusz spędził poza kancelarią.
Co do zasady staramy się dokonywać poświadczeń „od ręki”. Jednakże warto wcześniej ustalić telefonicznie planowaną wizytę w kancelarii, w szczególności jeżeli zamierzacie Państwo poświadczyć większą liczbę dokumentów.
Tak. Strony mają możliwość wcześniejszego otrzymania projektu aktu notarialnego przed planowanym terminem jego podpisania. Należy zadbać o to, aby odpowiednio wcześniej dostarczyć do kancelarii komplet dokumentów i informacji niezbędnych do przygotowania projektu aktu notarialnego. Za sporządzenie projektu aktu notarialnego notariuszowi należy się wynagrodzenie w wysokości 1/4 stawki taksy notarialnej przewidzianej dla przedmiotowej czynności notarialnej.
Po uprzednim dostarczeniu do kancelarii wymaganych dokumentów i przekazaniu niezbędnych informacji termin podpisania aktu notarialnego zostanie ustalony w przeciągu kilku dni roboczych.
W zależności od rodzaju i stopnia zawiłości konkretnej sprawy notariusz poświęci dla Państwa odpowiednią ilość czasu. Najczęściej podpisanie aktu notarialnego trwa pół godziny, godzinę, jednakże nie ma tu reguły. Należy bowiem mieć na uwadze, że często w trakcie odczytywania aktu notarialnego pojawiają się dodatkowe pytania stron, na które notariusz udzieli Państwu wyczerpującej odpowiedzi.
Przed dokonaniem czynności u notariusza należy skontaktować się z kancelarią, aby uzyskać informacje o dokumentach potrzebnych do sporządzenia aktu notarialnego. Można to zrobić osobiście w kancelarii, telefonicznie lub mailowo. Proszę pamiętać, że im więcej informacji zostanie przekazanych przed wizytą w kancelarii, tym sprawniej i szybciej przebiegnie sam proces odczytywania aktu.
Na umówiony termin proszę wziąć ważny dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport, karta pobytu) oraz oryginały dokumentów, nawet jeżeli były wcześniej przesyłane w formie skanów.
Nie. Na chwilę obecną płatność kartą nie jest możliwa, jednakże kancelaria akceptuje płatności Blikiem na numer telefonu (przelew na telefon). Należności publicznoprawne (podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od spadków i darowizn, opłaty sądowe) można uiścić gotówką w dniu podpisania aktu notarialnego bądź odpowiednio wcześniej przelewem na konto bankowe kancelarii (w tym przypadku środki powinny zostać zaksięgowane na koncie notariusza przed podpisaniem aktu notarialnego).
Tak, kancelaria oferuje klientom możliwość skorzystania z komputera. Zazwyczaj potrzeba skorzystania z komputera wynika z chęci dokonania przelewu celem potwierdzenia jego otrzymania przez drugą stronę transakcji. Należy mieć na uwadze, że aby wykonać przelew znacznej kwoty, należy wcześniej zweryfikować obowiązujące procedury bankowe w zakresie limitów dopuszczalnych kwot transakcji.
Notariusz w związku z dokonywaną w jego kancelarii czynnością ma prawo przyjąć na przechowanie, w celu wydania ich osobie wskazanej przy złożeniu lub jej następcy prawnemu, papiery wartościowe albo pieniądze w walucie polskiej lub obcej. W praktyce najczęściej występującą formą depozytu notarialnego jest depozyt środków pieniężnych, który ma na celu zabezpieczenie pieniędzy strony czynności notarialnej (zazwyczaj ceny sprzedaży bądź jej części) na specjalnym rachunku bankowym notariusza, który po dokonanej czynności notarialnej wypłaca przechowywaną kwotę odbiorcy. Przed dokonaniem wpłaty pieniędzy na konto depozytowe prosimy Państwa o kontakt w celu uzyskania dokładnych informacji związanych z procedurą złożenia pieniędzy do depozytu.
Masz pytania?
Skontaktuj się z nami
Jeśli szukasz informacji o usługach notarialnych, skontaktuj się z nami:
Zapraszamy do współpracy i kontaktu
przez formularz:
Wypełniając formularz kontaktowy wyrażają Państwo zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Kancelarię Notarialną Sebastiana Zięby notariusza w Warszawie, w celu przedstawienia odpowiedzi na zadane zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia Państwa zapytania. Informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie. Przysługuje Państwu również prawo wglądu do swoich danych i ich poprawiania. Więcej informacji na temat RODO znajdą Państwo tutaj.
Prawa autorskie © 2023. Kancelaria Notarialna Sebastian Zięba Notariusz Warszawa Mokotów.
Prawa autorskie © 2023. Kancelaria Notarialna Sebastian Zięba Notariusz Warszawa Mokotów.