opłaty
Opłaty notarialne
Notariuszowi za dokonanie czynności notarialnych przysługuje wynagrodzenie (taksa notarialna), określone na podstawie umowy ze stronami czynności, nie wyższe niż maksymalne stawki taksy notarialnej właściwe dla danej czynności. Na koszty dokonania czynności notarialnej składa się nie tylko taksa pobierana przez notariusza, ale również należności publicznoprawne (podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od spadków i darowizn, opłata sądowa), które notariusz z mocy prawa pobiera i przekazuje na rachunek właściwego urzędu skarbowego i sądu wieczystoksięgowego.
Taksa notarialna
Notariuszowi za dokonanie czynności notarialnych przysługuje wynagrodzenie (taksa notarialna), którego wysokość określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1473 z późn. zm.).
Wysokość wynagrodzenia notariusza jest uzależniona od wartości przedmiotu czynności notarialnej (czyli wartości nieruchomości lub prawa będącego przedmiotem obrotu), jednak w przypadku wielu czynności wysokość wynagrodzenia została określona kwotowo w §8 – §16 powołanego rozporządzenia.
Należy pamiętać również i o tym, że oryginał aktu notarialnego, czyli dokument podpisany przez strony i notariusza, przechowywany jest w kancelarii notarialnej. Stronom tego aktu wydawane są jego „wypisy”, czyli dokumenty będące dosłownym powtórzeniem oryginału i mające moc prawną oryginału. Sporządzenie wypisów jest odrębną czynnością notarialną, za którą również należne jest wynagrodzenie.
Wynagrodzenie notariusza każdorazowo podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT według aktualnie obowiązującej stawki 23%.
Podatki
Na podstawie przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 111 z późn. zm.) notariusz jest płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego (m.in. w przypadku umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych np. nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, a także umowy pożyczki, umowy dożywocia, umowy spółki).
Na podstawie przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1043 z późn. zm.) notariusz jest płatnikiem podatku od dokonanej w formie aktu notarialnego:
1) darowizny;
2) umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności lub ugody w tym przedmiocie;
3) umowy nieodpłatnego ustanowienia służebności;
4) umowy nieodpłatnego ustanowienia użytkowania.
Obowiązkiem notariusza, jako płatnika wyżej wymienionych podatków, jest obliczenie podatku należnego od podatnika (odpowiedniej strony czynności notarialnej), pobranie tego podatku i wpłacenie go na rachunek właściwego urzędu skarbowego w ustawowym terminie, co oznacza w praktyce, że należny podatek jest wpłacany na rachunek bankowy notariusza przed dokonaniem czynności albo gotówką w kancelarii w chwili dokonywania tej czynności.
Opłata sądowa
Notariusz pobiera opłatę sądową od wniosku o dokonanie wpisu w księdze wieczystej w przypadku, gdy w akcie notarialnym zawarty jest wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej podlegający opłacie sądowej.
Wysokość opłaty sądowej w sprawach o wpis w księdze wieczystej określają przepisy ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2257 z późn. zm.).
Podobnie jak w przypadku podatków, notariusz obowiązany jest uzależnić sporządzenie aktu notarialnego od uprzedniego uiszczenia przez strony należnej opłaty sądowej, co oznacza w praktyce, że należna opłata sądowa jest wpłacana na rachunek bankowy notariusza przed dokonaniem czynności albo gotówką w kancelarii notarialnej w chwili dokonywania tej czynności.
Pobraną opłatę sądową notariusz przekazuje właściwemu sądowi wieczystoksięgowemu.
Wniosek o zwolnienie od kosztów wynagrodzenia notariusza
Jeżeli strona czynności notarialnej nie jest w stanie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ponieść żądanego przez notariusza wynagrodzenia, może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania o zwolnienie w całości lub w części od ponoszenia tego wynagrodzenia. Zwolnienie to stosuje się odpowiednio do osoby prawnej, która wykaże, że nie ma dostatecznych środków na ponoszenie wynagrodzenia żądanego przez notariusza. Sąd po ustaleniu, że zachodzi potrzeba dokonania czynności notarialnej, uwzględnia wniosek i wyznacza notariusza do dokonania żądanej przez stronę czynności notarialnej. Za stronę zwolnioną od ponoszenia wynagrodzenia za dokonaną czynność notarialną wynagrodzenie ponosi Skarb Państwa.
Informacje
W Kancelarii uzyskają Państwo informację o wysokości i formie płatności wymienionych wyżej należności w związku z planowaną przez Państwa czynnością. Udzielanie informacji i wyjaśnień przez notariusza jest bezpłatne.
informacje i zapytania
Skontaktuj się
z nami
Prawa autorskie © 2023. Kancelaria Notarialna Sebastian Zięba Notariusz Warszawa Mokotów.